Jak naprawiać rodzinne konflikty?

Bardzo często nawet w rodzinach ze stosunkowo dłuższym stażem pojawiają się problemy kłótni. Oczywiście te proste potyczki da się rozwiązywać zwykłą rozmową, jednak do bardziej skomplikowanych przyda się już mediator rodzinny. To zawód wyspecjalizowany. Działa bardzo podobnie, jak terapia małżeństw, chociaż nie daje ostatecznych rozwiązań dopasowanych do naprawy relacji, lecz podaje opcje regulujące kłopoty i przedstawia sprawnie interesy obu stron, poszukując w nich wspólnego pola negocjacyjnego.

Ludzie żyjący ze sobą pod jednym dachem, przez wiele lat mogą ulegać różnym pokusom, nudzić się we własnym towarzystwie. Nowoczesna usługa rozwiązującą konflikty na tle bardziej psychologicznym to oczywiście terapia par. Porusza różne aspekty. Czasami jest potrzeby seksuolog, a innym razem psychiatra wnikający w umysły osób ze sobą powiązanych. Trzeba pamiętać, że korzystanie z takiej oferty jest wyjściem w stronę budowania pewnego rodzaju nadziei na prawdziwą zgodę. Dwie strony bowiem akceptują udział wykwalifikowanego człowieka.

Zyski nie pojawiają się oczywiście od razu. Potrzeba do tego cierpliwości. Ukończenia nawet kilku turnusów. Zadane ćwiczenia trzeba wdrażać do codziennego grafiku. Dopiero wtedy profesjonalny mediator rodzinny zapewnia jakąkolwiek efektywność. Trzeba powiedzieć, że żaden specjalista nie wykona za ciebie pracy zmierzającej do poprawy więzi międzyludzkich z bliskimi. Jeżeli brak jest ogólnych chęci, wtedy nawet mistrz sztuki terapeutycznej nie poradzi na kompletne zniechęcenie człowiekiem. Trzeba zatem ostrożnie podchodzić do tematu. Przede wszystkim terapia małżeństw nie jest potrzebna, gdy prowadzisz z najważniejszymi osobami rozmowy, poznajesz ich potrzeby, potrafisz iść na kompromisy.

06.01.2017. 16:00