Korzystanie z psychoterapii par

Termin terapii par związany jest z problemami małżonków. Wydaje się jednak, że z usług psychoterapeutów korzystają nie tylko ci, którzy ogłosili sakramentalne „tak”. Oczywistym jest, że wśród odbiorców dominują pary po ślubie. Jest kilka przyczyn. Przede wszystkim z małżeństwem wiąże się wiele zobowiązań i, co za tym idzie, dużo stresu.

Stres to generator kłótni i napięć, które czasem trudno rozwiązać bez pomocy z zewnątrz. Do gabinetu eksperta przychodzą nie raz pary małżeńskie , z dużym stażem. Wraz z upływem czasu emocji jest coraz mniej a zainteresowanie niknie. Trudno o utrzymanie temperatury w sypialni czy innych życiowych sytuacji. Pary małżeńskie nierzadko też mają potomstwo, które również mogą być źródłem problemów. Problemy narastają jeśli jeden z małżonków staje po stronie dziecka, a małżeństwo nie jest w stanie ustalić zgodnego podejścia wobec dziecka. Tu warto zaznaczyć, że jak zaznaczono wcześniej, do terapeutów par trafiają nie tylko małżonkowie.

W tej chwili coraz więcej osób decyduje się na wspólne życie w nieformalnym związku. Jednak po kilku latach nawet takie związki doświadczają kryzysy. W końcu czas zmienia naprawdę dużo, a pokus nie brakuje. Dodatkowo w takich parach jednej osobie może brakować pewności. Zwłaszcza kobiety mogą odczuwać brak stabilizacji. Nie zawsze tak bywa, gdyż zdarza się, że to mężczyznom brak poczucia pewności. W gabinetach terapeutycznych pojawiają się pary tej samej płci, które stawiają czoła tym samym dylematom, co inne osoby w związkach. Ostatnio u terapeuty lądują osoby z coraz krótszym stażem.

terapia par warszawa

Wynika to prawdopodobnie z tego, iż środki masowego przekazu lansują wynaturzone, pełne pasji relacje , które nie wiedzą co to kłopoty i trudności. Powoduje to wywieraniem nacisku na teraźniejsze związki i sprawia, że zbyt sceptycznie patrzą na swoje relacje i doszukują się problemów tam, gdzie ich nie ma. Do tego za dużo czasu spędzamy w pracy, żyjemy szybko i intensywnie, za mało ze sobą rozmawiamy i rozwijanie relacji z partnerem. Wygląda na to, że terapeuci par nie będą mieli problemów z ilością zleceń.

25.02.2017. 13:09